Jde opravdu věřit online recenzím?

Internetové recenze jsou dost často považovány za dost nedůvěryhodný podklad. Přeci jen je pravda, že je internet médiem s minimální regulací, a anonymita mnohým dávat možnost nepříznivého hodnocení podniků, ačkoliv je neprávem.

Není to ale pravda u každé společnosti, která se o hodnocení společností stará. Celá řada služeb a firem, které nabízejí hodnocení společností a produktů, má možnosti regulovat nedůvěryhodné zdroje reakcí a recenzí na společnosti či produkty.

Výborná ochrana proti robotům

Pro inteligentní skripty, zvané roboty, které se prohánějí po internetu, není sebemenší problém pracovat s všemožnými formuláři. Mohou vzkládat škodlivé kódy, nebo v našem případě jednoduše dělat recenze s automaticky vloženými údaji napříč různými službami na internetu.

Ochrana proti nim je ale v dnešní době opravdu výborná. Jednou z nich jsou takzvané Captcha obrázky, kde například rozeznáváte objekty. Roboti je jen obtížně dokáží definovat, a proto jejich útoky končí nezdarem. Proti sofistikovanějším kódům je ale i tato ochrana nedostatečná. V tom případě je na řadě takový druh ochrany, který uživatel nikdy nevidí, protože probíhá na pozadí aplikací.

Ochránit ale lze i před ručním zadáváním

Otázkou ale zůstává, jak lze ochránit před cíleným přetěžováním recenzí přímo od uživatelů u počítače. Ochrana v tomto případě funguje na zcela odlišné úrovni. Zatím co v případě robotů jde o ochranu aktivní, tak tady se bavíme o pasivních metodách.

Konkrétně jde například o možnost hlídání klíčových duplicit. Jedná se o chytré programy, které dokáží v textu objevit charakteristické rysy pisatele, a tím pádem odhalit i pokus o spam od jedné osoby. Vedle toho lze k ochranným údajům evidovat i IP adresu a přístupová data, díky čemuž lze potencionální záškodníky jednoduše zabanovat.


Read More