Jak vybrat návrh domu, aby náklady na jeho stavbu byly co nejnižší

Poslední dva roky byly diktovány pandemií. Přestože boj s koronavirem pokračuje, ekonomika se pomalu začíná stabilizovat. Pandemie zasáhla více či méně vážně všechna průmyslová odvětví. Nemalý dopad to mělo i na stavebnictví, které se potýká s největším nárůstem cen stavebních materiálů za poslední roky. Odhaduje se, že nárůst cen stavebních materiálů oproti lednu loňského roku je dokonce o 23 %.

V současné době se snad nenajde investor, který by před zahájením výstavby podrobně nerozebral investiční náklady. Investoři nechtějí připustit situaci, kdy se jejich rozpočet ukáže jako příliš malý na dokončení investice. Stav, kdy stavba spolkne všechny peníze, a k jejímu dokončení je ještě dlouhá cesta. Na co byste si tedy měli dát pozor, když se díváte na návrhy domů ? Jak se co nejlépe rozhodnout? Kde začít?

Na co si dát pozor při výběru návrhu domu, aby byly náklady na stavbu co nejnižší

Začněme identifikací potřeb naší rodiny. Zvažme, kolik místností budeme potřebovat? Potřebujeme dvě koupelny? Je nutná prádelna nebo spíž? Pokud chceme, aby náklady na stavbu byly nižší, můžeme odstoupit ze sklepa nebo další místnosti pro hosty. Zaměřme se na jednoduchost, rezignujme na efektní tvar s valbovou střechou.

Zde je pět důležitých pravidel, která je třeba dodržovat při výběru designu domu:

  • Čím jednodušší je pevná látka, tím nižší jsou stavební náklady . Stavba domu s jednoduchým kompaktním blokem krytým sedlovou střechou bude nejlevnější. Rozkládací karoserie, vícespádová střecha a sofistikované architektonické formy budou jistě velmi drahé.
  • Levněji stavět domy s využitelným podkrovím . Pokud plánujeme postavit dům o rozloze nad 100 m2, bude stavba domu s podkrovím levnější než rozlehlý jednopatrový dům. Těleso domu s podkrovím je kompaktnější, povrch jeho vnějších stěn je menší a je také teplejší.
  • Opusťme suterén . Suterén domu je jedním ze stavebních prvků, který výrazně prodražuje celou investici. Rozhodně levnějším řešením bude technická místnost navržená v přízemí.
  • Garáž v bloku budovy . V porovnání nákladů na stavbu samostatně stojící garáže a garáže vepsané do tělesa stavby je ta druhá rozhodně levnější. Při rozhodování o stavbě domu s garáží můžeme navíc využít užitný prostor nad ní, což je v případě malého domu nepochybná výhoda. Garáž v bloku domu také znamená snazší komunikaci mezi garáží a obytnou částí, což oceníte zejména při vynášení nákupu nebo balení kufrů na výlet.
  • Realizujme celou investici – nestavme na splátky . Nerozdělujme stavbu na více etap. Rozšíření domu obvykle zahrnuje zásahy do předchozích prací, které spotřebovávají další zbytečné finanční prostředky. Jediné, co si můžeme později dovolit, je úprava podkroví.

Projekty domů s odhadem nákladů – vyplatí se spolu s projektem kupovat i odhad nákladů

Jakmile se nám podaří vybrat dokonalý návrh domu, je čas na analýzu nákladů na jeho stavbu. S nápovědou přichází i odhad nákladů investora Mezi návrhy domů, které jsou na trhu dostupné, můžete najít návrhy domů s odhadem nákladů. Pokud však projekt, o který máme zájem, nemá odhad nákladů, nic není ztraceno, odhad nákladů lze vypracovat kdykoli.

Odhad nákladů vám umožňuje analyzovat stavební náklady před zakoupením projektu a poskytuje plnou kontrolu nad náklady během výstavby. Tím, že se spolu s projektem rozhodneme zakoupit odhad nákladů, můžeme plánovat všechny výdaje a sledovat je v průběhu práce. Odhad nákladů investora také usnadňuje ocenění stavebního materiálu a pomáhá při odhadu pracnosti, tedy ceny služeb pro jednotlivé dodavatele.

Jak správně číst stavební náklady

Při návrhu domu, který má odhad nákladů, se obvykle uvádí tabulka odhadu nákladů, ve které jsou uvedeny jednotlivé náklady na stavbu. Náklady jsou uvedeny pro dva stavební systémy:

– náklady na stavbu domu pomocí systému na zakázku

– náklady na stavbu domu pomocí ekonomického systému.

Jaký je rozdíl mezi náklady na výstavbu provizního a ekonomického systému

Stavba zadaným systémem znamená svěření celé stavby jedné stavební firmě. Tato firma si veškeré stavební práce provádí sama nebo je zadává subdodavatelům, které si sama hledá. Sama také nakupuje stavební materiál a organizuje jeho dopravu na stavbu. Investor pouze podepíše smlouvu o výstavbě domu a v termínu uvedeném ve smlouvě obdrží dům na klíč. Stavba domu tímto systémem je samozřejmě dražší, protože v nákladech jsou zahrnuty veškeré režie související s nákupem stavebního materiálu, nepřímé náklady související s prací a vybavením a zisk samotné stavební firmy.

Při stavbě domu ekonomickým systémem si investor hledá jednotlivé stavební týmy sám. Část prací v rámci možností dělá sám nebo s pomocí rodiny a přátel. Je také zodpovědný za najímání stavbyvedoucího, nákup veškerého stavebního materiálu a pronájem stavební techniky. Stavba domu ekonomickým systémem bude samozřejmě levnější ve srovnání se systémem na zakázku. Realizace investic tímto systémem může přinést úspory až 25-30%.

Surový stav uzavřen

Ve většině odhadů nákladů jsou uvedeny stavební náklady pro uzavřený plášť a povrchovou úpravu. Co zahrnuje stav uzavřené skořápky? Uzavřený plášťový dům má: vnější nosné stěny, vnitřní stěny, stropy, vnitřní schodiště, komíny. Budova v takovém stavu by měla být také řádně chráněna proti povětrnostním vlivům, tedy mít střechu a všechna okna a dveře. Dům v uzavřeném plášti je zvenčí prakticky dokončen. Jediné, co mu chybí, je izolace a převýšení.

Další etapa výstavby, tedy dokončení

Náklady na dokončení domu se odhadují asi nejobtížněji vzhledem k rozdílnému vkusu a standardu, ve kterém by investoři chtěli svůj dům dokončit. Co zahrnujeme do nákladů na dokončení? Provádění podlah a podlah , omítání stěn a stropů , montáž parapetů, vkládání vnitřních dveří a veškeré práce související se zateplením objektu a provedením fasády. Níže uvádíme, jak jsou rozděleny náklady na dokončení projektu domu.

Náklady na vnitřní instalaci

Náklady na všechny vnitřní instalace jsou obvykle uváděny jako odhad. Odhaduje se, že je to asi 15 % hodnoty stavebních prací. Obtížnost odhadu této fáze výstavby vyplývá z individuálních preferencí investora. Někteří investoři volí kotel na tuhá paliva, jiní volí modernější řešení, která jsou samozřejmě dražší, např.: tepelné čerpadlo, mechanická ventilace nebo solární instalace.

Seznam materiálů potřebných pro stavbu

Každý odhad nákladů samozřejmě obsahuje seznam a ocenění veškerého materiálu potřebného pro stavbu. Náklady na stavební materiály jsou udržovány na průměrné cenové hladině s přihlédnutím k cenám převažujícím na trhu v daném čtvrtletí.

Vyplatí se začít se stavbou vašeho vysněného domu

Stavba domu je zpravidla mnohem levnější řešení než koupě již postaveného domu a srovnatelné s koupí bytu v paneláku. Při stavbě domu máme veškeré výdaje plně pod kontrolou, rozhodujeme o tom, kde a jaké stavební materiály nakupujeme. Nejdůležitější je však vzít v úvahu několik důležitých věcí. Vyberte si projekt, který splní nejen vaše potřeby, ale i rozpočet.


Read More